Barátcserje

Barátcserje
Barátcserje

Barátcserje

A Földközi-tenger vidékén őshonos barátcserje (Vitex agnus-castus) nevét azért kapta, mert egykor a kolostorokban élő, nőtlenségi fogadalmat tévő szerzetesek e növény kivonatát fogyasztották szüzességi fogadalmuk megtartásához. Azt tartották róla, hogy csökkenti a nemi vágyat, a görög nők is barátcserjét adtak férjüknek, ha már nem akartak több gyereket vállalni. A barátcserje terméseinek szexuális vágyat csökkentő és a nőkre gyakorolt egyéb, áldásos hatásait a modern orvostudomány kísérleteinek eredményei is igazolták.

Az ókori görög orvosok, köztük Hippokratész a barátcserjét számos betegség kezelésére ajánlották. A vitex elősegíti a petefészek progeszteron termelését, így képes enyhíteni a különféle női panaszokat. Manapság az egyik legnépszerűbb gyógynövény a menstruációt megelőző tünet együttes (premenstruációs szindróma – PMS) és egyéb menstruációs problémák enyhítésére. A barátcserjét a tejkiválasztás elősegítésére és az anyatej mennyiségének növelésére is évszázadok óta használják.


Férfiaknál csökkenti a túlzott mértékű szexuális vágyat, nőknél segít a megbomlott hormonális egyensúly visszaállításában.

A barátcserje – vagy más nevén szűzbariska – alkalmazása olyan hagyomány, amely a Krisztus utáni első évszázadra datálható. A szervezet női hormonjainak termelődését serkenti. Persze erről annak idején nem tudtak, mégis a “hús vágyának” felkeltésére ebből készült teát ittak. A borsmagszerű gyümölcsöket fűszerként is alkalmazták.

Ma a barátcserjét menstruációs-zavarok csökkentésére használják, mivel szabályozza a hormonháztartást, javítja a menstruációt megelőző kedélyállapotot, enyhíti a PMS-t. Számos kutatás bizonyítja, hogy csökkenti a mellfeszülést, az idegességet, a feszültséget, a vizenyősséget, a fejfájást.

Hatóanyagai: többek között flavonoidokat, progeszteront és tesztoszteront is tartalmaz.

Európában a barátcserje vegyületeket az orvosok is gyakran írják fel az olyan tünetek kezelésére, mint az ingerlékenység, a hőhullámok, a szabálytalan időszakokban jelentkező fejfájás stb. Tudni kell, hogy a barátcserje komolyan befolyásolja a nők hormonszintjét, éppen ezért sohasem szabad szedni olyan esetekben, ha az egyén fogamzásgátló tablettákat használ, vagy hormonpótló terápián vesz részt. Igen hatékony gyógynövény, ezért ilyenkor fontos, hogy mindig megkérdezzük az orvosunkat, mielőtt a barátcserjét rendszeresen és gyógyszerként kezdenénk el szedni.

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:

Kapor

Kapor

Kerti kapor (Anethum graveolens) A kapor közismert gyógy-, és fűszernövény. Népies elnevezései: fűszerkapor, kerti kapor, kerti kömény, uborkafű. Eredetileg a

Tovább olvasom »
Sárgarépa

Sárgarépa

Sárgarépa (Daucus carota subsp. sativus) Az ernyősvirágúak családjába tartozó kétéves növény. Az első évben fejleszti a gazdasági értelemben vett vastag,

Tovább olvasom »
Fodormenta (Mentha crispa)

Fodormenta

Fodormenta (Mentha crispa) Népies neve: köményes menta, kerti menta, zöld menta. Az ajakosok családjába tartozik. Vízpartokon, nedves réteken évelő növény.

Tovább olvasom »



Tetejére görgetés